Süper Genç

Bu sorun herkesin başına gelebilir. Birkaç nedeni olduğu gibi birkaçta çözümü bulunuyor. Ben çözümlerinden bahsedeceğim. Bu çözümlerin hepsini okuyarak gerekirse birkaç maddeyi birden yapmanızı öneririm.

1- Kasanız veya Dizüstü Bilgisayar olsa bile Fanınız aşırı tozlanmış olabilir. Kasa ise açıp kendiniz temizletebilir laptop fanı ise garantiye gönderebilir veya bilgisayarcıya temizleyebilirsiniz.

2- Virüs olabilir. Zaten benim önerdiğim şey bilgisayar alınır alınmaz ücretli şekilde lisanslı bir virüs programı satın almak. Bu durumda Combofix gibi bir virüs programıyla bilgisayarınızı elden geçirmenizi öneririm. Sorun devam ederse format gerekebilir ama mümkün olduğunca formattan kaçınmalıyız.

3- Başlattan Çalıştır deyin ve msconfig yazıp enter’a basın. Üstteki menülerden Başlangıç veya Başlatma hangisi varsa ona tıklayın. Üretici ve Bulunduğu Konumları inceleyerek ; farklı ve zararlı olanların tikini kaldırın. Kaydedin ve Yeniden başlatın. Bu bilgisayarın açıldığında çalıştırılacak programları düzenlemenizi sağlar.

4- Klavyeden tuşlar ile “Ctrl-Alt-Delete” yani Görev Yöneticisine gidin. İşlemler sekmesinden Belleğe tıklayın ve ona göre sıralatın. Byte olarak ne kadar RAM harcandığını gösterir ilk olarak üstlerden aşağıya doğru gidin bilmediğiniz bir program veya üretici varsa buna sağ tıklayıp işlemi sonlandır demeden önce yine sağ tıklayıp Dosya Konumunu açarak oradan Shift+Delete tuş kombinasyonu ile silin. Birde arka planda hiçbir programınız açık değilse CPU sekmesine göre sıralatın 5’te büyük bir değer varsa bilgisayarınızı yavaşlatan şey o olabilir.

5- Denetim Masasından, Programlar ve Özellikleri yani Program Ekle ve Kaldır’a girerek burada kullanmadığınız gereksiz gördüğünüz bilgisayarınızın yavaşlama tarihi civarlarında yüklenmiş programları inceleyin ve kaldırın.

6- 1 veya 2 Gb Ram ile Windows 7 veya Windows 8  kullanımlarında hele ki diz üstü bilgisayar ise bu sorun yaşanabiliyor.

7- Bilgisayarınızda yukarıdaki ayarları yaptıktan, başlatma esnasında çalışacak programları seçtikten sonra yeniden başlatmayı deneyin.

Sorununuz devam ediyorsa son yöntem olan bilgisayarcıya formatlatmayı deneyin. Ama sorun bunların dışında donanımsal yani fiziksel olabilir; bir parçanız arıza görmüş olabilir. Bu konuda bilgisayarcınıza danışın. Format veya parça değişimi sonrası lisanslı bir virüs programı edinin. Bundan sonra yüklediğiniz programlara ve arkadaşlarınız flash belleklerine dikkat edin ki kaliteli bir virüs yazılımı ile buna da ihtiyacınız kalmayacaktır.

Bu problem belki’de bilgisayarınızın kaldıramayacağım bir programdan kaynaklanıyor olabilir. Son zamanlarda kurduğunuz programlara bakın. Kullandığınız programların ne kadar ram harcadığını bir kontrol edin. Kişisel Deneyimlerinden; Mozilla Firefox 750 Mb, Adobe Photoshop’un 2 Gb Ram harcadığı durumlar mevcut olabiliyor.

Şimdiye Kadar: 2 Cevap.

 1. Barış dedi ki:

  ben pc yi alalı 1,5 2 ay civarı oluyo 0 aldım casper nirvana laptop i5 işlemci var 2.6 ghz 8 gb ram var win 8 kullanıyorum kendi içindeki windows u bi anda kasması nedendir acaba

  • Selman dedi ki:

   YÜksek ram ve işlemci harcayan uygulamalar kullanmıyorsanız, virüslü dosyalar bulaşmış olabilir.
   Virüsleri temizleyecek bir virüs programı edinmelisiniz.

Bir Cevap Yazın