Süper Genç

Bizim Güzel Hocamız
Bizim bir hoca demeye bin şahit bir hocamız var; size biraz onu anlatacağım. Beş senede tanıyabildiğim kadarıyla yazmıştım artık 6 senedir tanıyorum ama yazdığım bu yazıyı bir yıl sonra düzenlemeden şimdi yayınlamaya karar verdim.
Tüm sınavları aşırı zordur ve 20’nin üzerinde not alanlara 5’er puan ekler. Ve bu sınavlarda tüm derslere girerek ve bunları tekrar ederek alabileceğiniz not 30-35 civarıdır.

Boş kağıt vermeyi denerseniz sıfır alırsınız. Kopya çekerseniz yaz okulunda başka bir üniversiteden almamanız durumunda ömür boyu dersten geçememe garantisi veriyor.

Her 3 yıllık dönemde bir, tek seferlik kolay bir büt yapar. Bu bütlerde tüm konuları iyi seviyede biliyorsanız 40, hocadan iyi bilirseniz 45 alma şansınız doğar.

Ama bu kolay dediği bütünleme sınavlarında kimseye, hiçbir koşulda artı puan eklemez; çünkü zaten kolay sorması bir lütuf ne gerek var ek puan vermeye.

Yine bu, hocamızın kolay dediği bütünleme sınavları sonrasında o dersten kimse geçemez niye mi ; 45 alsan bile vizen düşük olduğu için kalırsın.

Birde bir kuralı vardır; finallerinde uzunca işlemleri olan ve sınav süresinde bitiremeyeceğin 10’un üzerinde soru sorar, sanarsın ki tüm konuları sormuş. Ama yine de bütünleme sınavlarında finalde sorduğu hiçbir konu veya soruyu tekrar sormaz niye mi, bilmiyorum, belki finalde sorduğu konulara çalışırız diye.

Yine kesin bir kuralı var eğer daha önceden 1 kere vizesine girmişsen, yeni girdiğin vize eskisinden kesinlikle düşük olur ve bunu sisteme işler.

Bu hocamız bölümdeki hiçbir hocayla samimi değildir, bölüm başkanı olsun, dekan veya rektör olsun hiç kimseyi iplemez. Hiçbir sosyal etkinliğe katılmaz odası dışında bir yerde göremezsin. Kralını da tanısan, okulu uzatmanın ikinci senesi de olsa hiçbir şekilde torpil yaptıramazsın.

Devamsızlık konusunda kesin çizgileri vardır; üniversitenin izin verdiği devamsızlık sayısından 1 haftalık hakkınızı düşmelisiniz eğer kendinizi çizgide sanıyor ve devamsızlıktan kalmayı düşünmüyorsanız; devamsızlıktan kalırsınız.

Ders esnasında arada bir yoklama kağıdına bakar ve sessizce birinin adını söyler, eğer duymazsanız yok yazılırsınız ve dersten o günkü tüm dersler bitinceye kadar çıkamazsınız. Eğer birinin yerine imza attıysanız sizi bulur ve ikinizde devamsızlıktan kalırsınız ayrıca vizelerinizden 10’ar puan düşer.

Odasına gidip hiçbir konuda görüşemezsiniz, kendinizi acındıramaz ve hiçbir konuda yardım talep edemezsiniz. Çünkü sınıftan çıkında afazi durumuna girer ve hiçbir konuda sizinle temas kuramaz. Bir derdiniz varsa mail atın der ama maillerine bakmadığını da söyler.

Şimdi diyeceksiniz ki bu adamın hiç mi kötü özelliği yok? – Tabiiki var; hiçbir boktan anlamadığı için eğer tez hocanız olursa herhangi biryerde bulduğunuz herhangi bir yazı, resim, çizim, video veya olayı anlatarak tez işini atlatabilirsiniz. İnternetten kontrol etmez anında geçirir.

Peki bu hocadan şimdiye kadar geçen yok mu? – Bir arkadaşım var, kimse inanmıyor ama evet öyle birini tanıyorum. Çocuğu en son gördüğümde, yanımdaki kişiye “Bu bizim emre mi yoksa hoca mı?” diye sormuştum. Gözlük, saç, sakal, giyim, araba ve boyunu hoca ile birebir hale getirip hocayı 2 yıl boyunca her gün birkaç kez görerek 500’ün üzerinde iltifatta bulunmuş ve hocaya halini hatrını sormuş. Hoca ya bıkmış, ya da çocuğu sevmişki cc ile geçirmiş, ama çocukta tam olarak asıl geçtiğini bilmiyor.

Evet tahmin ettiğiniz gibi; bekar, kısa boylu ve çirkin birisi. Öyle böyle doçent de olmuş, devam edecek gibi. Maalesef emekliliğine de en kötü 15 yıl var.

Yapamadık, aramızda para toplayamadık kiralık katil için. Birkaç kere dövüldüğünü duyduk, birde arabasını çizmişler sadece. Evini, yurdunu veya herhangi bir tanıdığını da bulamadık.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanlarımız bana ulaşırlarsa ben ona malum ismi iletirim, gerekeni yaparsa da teşekkürü borç bilir, ona da birkaçyüz oy filan birşeyler yaparız.

Bu yazı da aynı dersi 3-4 sene boyunca geçemeyen bir öğrencinin yaşadıkları anlatılmıştır. Yazının daha da canlı hale gelmesi için gerçek hayatta yaşanmamış eklemelerde bulunulmuştur.

Kategorisi: Kişisel

Şimdiye Kadar: 2 Cevap.

 1. edibe dedi ki:

  Okulu iki sene uzatmanın bahanesi mi bu?

  • Selman dedi ki:

   Yok, ben bu hocanın dersini zaten okulu uzatmamın ilk senesinde geçtim.
   İki sene uzatmanın bahanesini hala düşünüyorum; inşallah birisi birden sormaz.

Bir Cevap Yazın