Süper Genç

Final Sınavının Mazereti
Üniversite öğrencilerinin okulun bitimine doğru merak ettiği konulardan biri olan “Üniversitede final sınavına girmezsem ne olur?” veya “Final sınavının mazereti olur mu?” sorusunun cevabını sizin için araştırdık. Herkesin bildiği ve tüm üniversitelerde geçerli kural olarak bütünleme sınavlarının mazereti olmuyor, yani o tarih ve o saatte bütünlemeye girdiniz girdiniz; aksi takdirde bütünleme sınavına hiçbir şekilde tekrar giremiyorsunuz.

Final sınavlarınızda ise bu seçenek, Yükseköğretim Kurulu (Yök) tarafından değil her üniversitenin kendi senatosu tarafından belirleniyor. Yani final sınavının mazereti olup olmadığı konusunda her üniversiteden ayrı ayrı bilgi almalısınız, genel bir kural bulunmuyor. Bazı üniversiteler için eğer finallerinin mazereti yok ise sunacağınız tüm bahanelerin geçersiz sayılma ihtimali bulunuyor.

Eğer üniversitenizde finallerinizin mazereti oluyor ve bu mazeret sınavına girecekseniz özrünüzü belirten resmi bir belge bölüm sekteterliğiniz veya o dersin öğretmenine, sınavın sonrasında başvurmanız gerekiyor; bütünlemelere kadar beklerseniz mazeret sınavından yararlanamazsınız.

Final sınavına giremediğinizde okulunuz mazeretinizi kabul etmiyorsa ve bütünleme sınavıda yoksa maalesef dersiniz seneye, yaz okuluna veya tek ders sınavına kalma  ihtimalleri var. Ama bütünleme sınavları üniversitelerin çoğunda bulunuyor.

Aslında şu üniversitelerde böyle bir imkan yok bu üniversitelerde var diye bir liste yapacaktım fakat her sene değişme ihtimali olduğu için ve ben her üniversitenin bu imkanını her sene kontrol edemeyeceğimden yapamadım.

Mazeret sınavına girmenizi sağlayacak resmi belgeler; hastanenin verdiği sağlık raporları, polisin verdiği raporlar veya yakın akrabanızın ölüm raporları olabiliyor.

Kategorisi: Soru - Cevap

Bir Cevap Yazın