Süper Genç

General Mobile Türk mü?
Son zamanlarda android telefonu ile daha da büyük bir üne kavuşan ve rekor bir satış yapan General Mobile Firmasının Türk Şirketi olup olmadığu merak edilen bir konu.

Gelelim sorumuzun cevabına; Evet, kurucu bakımından Türk fakat Amerikada açılmış bir teknoloji şirketidir. Hala da yönetiminde ve hisselerinde Türkler bulunmaktadır. Cihazlar Çin’de üretilidiği için Türk malı demek tam doğru olmasa da sahibinin Türk olduğunu söyleyebiliriz.

Şirketin android telefonu çıkmadan önce de birçok telefon modeli bulunmaktaydı fakat bu kadar ünlü bir firma değildi. 10 sene civarında bir geçmişi olan şirketin birçok ödülü de mevcut: İlk çift hatlı telefon, ilk andoid işletim sistemli çift hatlı telefon, ilk otokton tablet cihaz, ilk mücevher kaplı telefon gibi başarıları bulunuyor.

Hatta şirket kadınlar için ürettiği elmas kaplı cep telefonu için Türk televizyon kanallarına reklam vermişti.

Kategorisi: Soru - Cevap

Şimdiye Kadar: 18 Cevap.

 1. cem dedi ki:

  Derdime derman oldun GM discovery aldım gecen gün, Türk malı dediler. Türk malı mı değil mi diye araştırırken kendimi burada buldum:)

 2. Mehmet Kartal dedi ki:

  Bunu öğrendiğim iyi oldu merak ediyordum ya. Birde bildirim ışığını açıyorum mesaj geldiğinde arandığımda flaş yanmıyor.

 3. emre dedi ki:

  sa türk malı değil gieonee çin malı yazın discovery = e3 elite = elfie e7

  • Selman dedi ki:

   Emre Bey, Merhaba
   Ürün Çinde üretiliyor olabilir ve üzerinde ‘Made in China’ dahi yazabilir. Bu birşeyi değiştirmez çünkü Sony’de ürünlerini (ucuz işgücü için) Çinde ürettiriyor diğer çoğu firmada bu yöntemi izliyor.
   Resmi internet sitelerini ziyaret etmenizi öneririm; oradan okuyabilirsiniz. Şirketin CEO’su dahi Türk. İnternet siteleri ise Türk bir firma da kayıtlı ve dil seçenekleri arasında sadece Türkçe ve İngilizce var.

 4. resul dedi ki:

  Cok tsk ederim
  Koltuklarim kabardi hemde ikikez
  Turk mali oldugunu bilmedigim halde almam ve turkiyenin tl uretmesi
  Saolun varolun
  Size bi ricada bulunmak istiyorum
  Turk urunlerinin tamamini yazmaniz mumkun mu yada cogunlugunu
  Mesela tpo

  • Selman dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz.
   Maalesef türk ürünlerinin tamamını bulmam ve yazmam çok zamanımı alır.
   Bana hangi kategorideki Türk Markalarını istediğinizi söylerseniz size bir mail gönderebilirim.

 5. resul dedi ki:

  Ben aldım bataryanin altında cin mali yazıyı neden supeliyim cvp bekliyom

 6. sema dedi ki:

  general mobile tablet aldım made in china yazıyor çin malı mı.

 7. sema dedi ki:

  zaten çinde üretildiği için çin malı akıllım

  • Selman dedi ki:

   Yazıda zaten öyle yazıyor. Yani çinde üretildiği.

  • Mustafa dedi ki:

   Samsung da ürünlerinin bir kısmını Çin’de üretiyor,o da mı çin malı,Birçok dünya devi firma nerede olursa olsun (sadece telefon değil) ürünlerini ucuz iş gücü için Çin’de üretiyor.”Made in … ” Cihazın hangi ülkede üretildiğini gösterir.Sahibini değil…

 8. Veli dedi ki:

  GM kaliteli ve ucuz olması çok iyi açıkçası ben daha çok bununla alakalıyım, sahibinin Türk olması veya Türkiye vatandaşı olması da iyi, eğer uluslar arası arenada GM için bu Türk malıdır deniliyorsa elhamdülillah, bir de daha ziyade tasarımında üretiminde yazılımında donanımında türk mühendisler çalışıyor mu, bu manada türkiye’ye ve buradaki mühendislik öğrencilerine staj anlamında bir katma değer ve tecrübe sağlıyor mu?

  • Selman dedi ki:

   Üretimleri şuanlık ülkemizde gerçekleşmediği için bu konuda emin olmamakla beraber buradan Türk Mühanedislerini götürerek konu hakkında deneyimlerini artırarak ülkemize bu tür bir tesis yapılması için çalışıldığını umuyorum.

 9. Yigido dedi ki:

  Reisin haberi yok galiba Gm den amerikaya kizdiginda samsung alin dedi
  Niye GM yi önermediki

Bir Cevap Yazın