Süper Genç

Gözlükten Kurtulmak İçin Lazer Ameliyatı
Yaklaşık on yıldır kullandığım gözlükten, -bende- böyle bir ameliyatın olduğunu duyduğumdan beri kurtulmak isteği içerisindeydim.

Sanırım ülkemize 90’lı yılların sonunda gelen bu teknoloji, her geçen gün gelişerek günümüzde profesyonel bir hal aldı. Bu ameliyatı olalı neredeyse on gün olacak ve şuan normal hayatıma dönmüş durumdayım.

Beş sene kadar önce gerek internet gerekse ameliyat olanlardan aldığım tavsiyeler sonrası ameliyat olmayı düşündüğüm Kudret Göz Hastanesi’nde ameliyat olmayı gelecek planlarıma dahil etmiştim.

Aslında artık cesaretimi toplayıp birkaç sene sonra olmayı düşündüğüm bu operasyonu; hazır param var ve Ankara’da iken birden olmaya karar verdim.

Önceki geceden aldığım sabah 10.00 randevusuna saatinde gittim. John Kennedy caddesi üzerinde bulunan hastahaneye vardığımda öncelikle toplamda sekiz – on dakika kadar süren sanırım üç aşamalı (göz numaramın ölçülmesi, kornea kalınlığının ölçülmesi ve göz haritasının çıkarılması) bir ön muayene sonrasında doktorun odasına geçtim.

Önceden özel bir doktor seçmemiştim ama yaklaşık iki ay önce aynı hastanede ameliyat olup sonuçtan bir hayli memnun olan arkadaşımın önerisi üzerine Seda Hanım’ı tercih ettim.

Doktor, kornea kalınlığımın beş dereceye kadar göz bozukluğu ameliyatına uygun olduğunu söyleyerek şuan yapabildikleri en acısız & ağrısız ameliyat yöntemi olan i-lasik’i önerdi ve öğleden sonra için randevu alabileceğimi söyledi.

Ameliyat’ın ödemesini yaptıktan sonra yaklaşık iki saat sonra olacak ameliyattan önce birşeyler atıştırmam önerildi.

Yakındaki bir aspava’ya uğradıktan sonra hastaneye geri dönerek ameliyat katına çıktım. Bilgilendirici olarak biraz açıklama yapılmasının akabinde ameliyattan 10 dakika kadar önce sakinleştici verdiler ve ameliyatın hemen öncesinde ise göz kapaklarımı hissetmeyeceğim bir göz damlası damlattılar. Bunun dışında herhangi bir anestezi ilacı veya iğne gibi bir işlem yapılmadı.

Ameliyathaneye geçtiğimde, yatağa yattım ve doktor beni rahatlatmak için birkaç soru sordu ve çok kısa süreceğini hiçbir şey hissetmeyeceğimi dile getirdi. O sırada tek gözüme, gözümün açık kalmasını sağlayacak plastik gibi saydam bir aparat taktı.

Sanırım sol gözümden başladığımız ameliyatta ilk olarak yeşil ışığa gözünü ayırmadan yirmi saniye bakmamı söyledi. Sonra ilk işlem bitti çok kısa birşey daha olacak dedi. Kırmızı ışığa ise otuzbeş saniye bakmanı istiyorum dedi bu sırada biraz gözümü yıkadı ve kontrol için gözünü yıkıyorum sorun yok dedi. Yaklaşık bir dakikalık işlem sonrasında aparatı çıkarıp ‘Sol gözündeki operasyonu tamamladık.’ lafını duyunca üstümden bir yük kalktı ve aynı işlem diğer gözüm için tekrarlandı.

Ameliyathaneye girip çıkmam yaklaşık üç buçuk dakika kadar sürdü, çıkışta sarı bir ışıkla gözümü check ettikten sonra beni odama geçirdiler. Herşey normaldi ameliyat esnasında gözümün üstündeki aparatın gözüme birazcık bastırılmış gibi hissettirmesi dışında hiçbir acı yoktu.

Sadece o gün içinde kullanmak üzere bir ağrı kesici damla verdikten sonra bir tane ağrı kesici hap ve üç damla (refresh, tobrex ve maxidex) almamı söyledi. Sırayla iki ay, bir hafta ve üç hafta kullanmamı söyledikten sonra birazdan çıkış yapabileceğimi söyledi.

Hastane’den çıktıktan sonra iki – üç saat kadar gözümü açtığımda gözüm yaşardığı için pek açamadım. Ama ameliyat günü kullanmam için verdiği ilacı damlatmadığım için bunu yaşadığımı farkettim. Çünkü onu damlattığım an gözümdeki küçük sızı geçiyor ve artık gözümü açabiliyor oluyordum ve yarım saat sonra tekrar aynı durumu dönüyordum. O ilacı daha sık kullanmamamın hata olduğunu sonradan anladım çünkü yarım saate kadar sıklaştırabileceğimi söylemişlerdi.

O gece uyudum ve sabah 7.00’de uyandım. Saat 9.00 gibi artık gözüm net görmeye başladı sanki gözümde gözlük var gibiydi.

Operasyon sonrasında; bir gün, bir hafta, iki ve altı ay sonrasında muayenelere gelmem söylendi. İlk muayenemde ise ameliyatın başarılı geçtiğini; çok ışıklı ortamlarda bir hafta kadar çok bulunmamam ve güneş gözlüğü kullanmam önerildi. Birinci haftada gittiğim randevuda ise göz derecelerimin sıfırlandığını (sağ 0,25 & sol 0,00) gördüm ve sevindim.

Ameliyatın dokuzuncu günündeyim sadece dışarıda güneşli havalarda güneş gözlüğü takıyorum. Neredeyse hiç acı ve ağrı çekmediğim bu basit ameliyatı herkese öneriyorum.

Kategorisi: Kişisel

Bir Cevap Yazın