Süper Genç

İmam Hangi Namazları Sesli Okur
İmamlar, 5 vakit namazların bazılarında Fatiha ve Zammı sureleri sesli okurken diğerlerinde içlerinden okuyorlar. Bu namazların hangi namazlar olduğunu yazdık.Cemaatle namaz kılınırken imamlar sabah, akşam ve yatsı namazlarında fatiha ile zammı sureleri sesli(cemaatin duyacağı şekilde) açıktan okurlar. Öğle ve İkindi namazlarında ise duaları içlerinden okurlar ve okudukları duayı biz duyamaz ve bu yüzden bilemeyiz.

Bu sebepten uyduğumuz imamdan farklı zammı sureleri okumamak adına bizler bu vakit namazlarında imama uyduktan sonra fatiha suresini okur ve imanın rukü’ye gitmesini bekleriz.

Bunun sebebi yani öğle ve ikindi namazlarında imamların sureleri içlerinden okuma sebepleri peygamberimiz(s.a.v) böyle yaptığından dolayıdır. Zamanında yani islamiyet yeni geldiği zamanlarda peygamber efendimiz(S.a.v.) bütün namazları açıktan okuyormuş fakat mescit etrafındaki gayrimüslim’ler o sırada duydukları ayet-i kerimeleri çarpıtıyorlardı bu nedenden dolayı gün ışığında kılınan namazlarda bu sureler açıktan okunmamaya başlandı. Hava karanlık olduğunda ise bu müşrikler o vakitlerde camii’nin yakınına gelmedikleri için Peygamber Efendimiz (S.a.v.); Sabah, Akşam ve Yatsı namazlarındaki sureleri sesli okumaya devam etti. O zamanlardan kalan bu sünnet, günümüze kadar devam etti ve hala da öyle kılınmaya devam ediliyor ve edilecek.

Kategorisi: Din, Soru - Cevap

Bir Cevap Yazın