Süper Genç

İnternetin nasıl kullanılması gerektiğini maddelendirerek anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki yazılanlar internette en önemli kurallarınız olmalı :

  • İlk olarak sıkıldıkça internete girmek ve tüm boş zamanınızı internette harcamak gibi bir hata yapmayın. Bunu yaparsanız beyninize onlarca boş şey girer ve sürekli fazladan boş zaman harcamış olursunuz. Bu konuda prensipleriniz olsun işinizi bitirince bilgisayarın başından kalkmayı adet haline getirin.
  • Çok reklam bulunan ve girdiğinizde birden reklamlar açılan siteleri kullanmayın ve hele ki yetişkin reklamları barındıran sitelerden hemen çıkın. Siz tıklamadıkça açılmayan ve birkaç küçük reklamlı sitelerden bahsetmiyorum. Günümüzde çoğu sitede reklam alanları bulunuyor.
  • Yasal olmadığı için ve bilgisayarınıza zarar verebileceğinden dolayı internetten müzik veya film indirmeyiniz; yasal ve ücretli sitelerden filmler izleyebilirsiniz. Tarayıcınız(İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari) üzerinden güvenli sitelerden(Youtube, TTnet Müzik, Turkcell Müzik) müzik dinleyebilir ve video izleyebilirsiniz. Kaçırdığınız dizileri, diziniz hangi kanalda ise o kanalın internet sitesine girip diziler sekmesinden dizinizi bulup geçmiş bölümü güvenle izleyin.
  • Kişisel bilgilerinizi vermeyin, bir siteye üye olurken sadece isim ve mail adresiniz dışında bir bilgi vermemeye çalışın; Soyadınız, Doğum tarihiniz, Kimlik Numaranız, Annenizim Kızlık Soyadı, Hangi Bankaları kullandığınız..
  • Bir bilgiyi edinirken o alanda uzmanlaşmamış kişilerin yazdığı yazıları okumaktansa bilgi almak için ilk olarak Wikipedia’yı ziyaret ediniz. Orada aradığınız şey yoksa Google aramasını kullanmanızı öneririz.
  • İnternette aradığınız bilgiyi nasıl bulacağınızı bilin; bir resim yada fotoğraf arıyorsanız Google Görseller, klip izleyecekseniz Youtube; gibi siteleri öğrenmeye çalışın. Bu sayfanın altına hangi kategoride güvenilir bir internet sitesi istediğinizi yorum olarak yazarsanız en geç birkaç gün içerisinde cevaplamaya çalışırım.
  • En önemli şeylerden biri ise internetteki kimseye güvenmemeyi ve insanların uzun uzadıya sanki uzmanmış gibi profesyonelce yazılmış yazılar gibi görünse de herşeyin doğru olmadığını bilmelisiniz.
  • Bir ürün satın alırken kredi kartı veya kapıda ödeme ile satın alsanız bile o siteyi araştırın; bir bilene veya bize sorun; sitelerin iletişim kısımlarındaki telefonu arayarak bilgi alın; güvenilirliğinden emin olun.
  • Aklıma geldikçe interneti kullanırken dikkat etmeniz gereken kuralları eklemeye devam edeceğim, İyi sörfler 🙂
Kategorisi: İnternet

Bir Cevap Yazın