Süper Genç

Native Uygulama Nedir
Native uygulamalar, işletim sistemi uygulamaları olarak geçer. Kısa bir şekilde örneklendirerek anlatalım.

Uygulamada kişilerimiz varsa, sanki rehberimiz gibi, buton simgeleri temanızın renk ve şekline gibi görülür. Bu uygulamalar yapıldığı işletim sistemine özeldir. Bu tür uygulamalarda işletim sistemlerinin diğer işletim sistemlerin olmayan kendi özellikleri kullanılır. Bu tip uygulamalardan galeri sayfalarını telefonun resim galerisinden bir video açmak istediğinizde telefonun kendi video player’ı ile izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi sol taraftaki iPhone’da ios işletim sistemine yapılmış uygulamadaki seçenekler sanki ayarlarda’ymış gibi sıralanmış alt ve üst menü sanki itunes, mesajlar veya rehberdeki menüler ile aynı.

Sağ taraftaki Android işletim sistemli Motorola akıllı telefonunda ise gözat tuşuna tıklanmış ve açılan popop’ta galeriden video veya fotoğraf seç veyahut kameran ile fotoğraf veya video çek seçenekleri çıkmış. Açılan bu popup temaya uygun şekilde açılmış.

Ayrıca bu aplikasyonlar uzmanlık gerektitir, yapımı biraz daha maliyetlidir ve yapım süresi uzundur. Buna karşın kullnıcıların deneyimi yüksek olur ve daha çok memnun kalırlar.

Ios işletim sisteminde bazı uygulamaların ayarlarında uygulamanın native, arkaplan veya normal formatta çalışılması için seçenek bulunabiliyor.

Native aplikasyonlar internetli veya internetsiz olabiliyor. İşletim sisteminin bazı özellikleri kullanmak için izin vermenizi istiyorlar.

Örneğin Ovi, iTunes ve Google Play akıllı telefonlar için yapılmış native uygulamalardandır.

Kategorisi: Sözlük

Bir Cevap Yazın