Süper Genç

Orucu Dayanamayıp Bozmak

Oruç tuttuğumuz günlerde gerek sıcaklardan, gerek susuzluktan gerek ağır işlerde çalışmaktan orucu tutamayacak dereceye gelebiliyoruz. Bu yazımızın tamamını okumanızı ve makalenin tamamından sizin için bir sonuç çıkarmanızı istiyoruz.

Bu gibi durumlarda en doğrusu tabiiki orucu bozmamak; fakat örneğin sıcak havanın altında veya hava şartları düzgün olsa dahi zor işlere devam etme zorunluluğunuz varsa bu yüzden halsiz düşüp, susuz kalmak zorunda kalacağınız için islam dininde bunun gibi hadiselerde müzlümanlar için kolaylıklar bulunuyor.

İlk yapmamız gereken kendimizi serin bir yerde gölge de dinlenmeye çekmek ama buna imkanınız yoksa ve dayanamayacak duruma geldiğinizde kan şekerinizin düşme ihtimali ve bayılma ihtimaliniz doğduğundan (eğer gerçekten dayanamıyorsanız) su ve gıda alabilileceğinizi söyleyen kişiler mevcut. Bunun yanlış olduğunu belirtmiyoruz.

Bu olaya birçok açıklama gelmiştir; genellikle sağlık açısından orucu bozulması tavsiye edilse de bazı alimler bunun kul ile Allah arasında olduğunu bazılari ise 61 gün kefaret gerektiğini söylemektedir. Böyle günlerde güne oruçlu başlanıp eğer gerçekten zorlanılırsa bozulması söyleniyor ki Allah-ü Teâla kullarına oruç tuttukları zaman güç ve sabır vereceği için.

Niyet ettiysek o oruç bizim için farz olmuştur ve elimizden geldiğinde tutmaya çalışmalıyız. Ama imsak esnasında gün içinde bozabiliriz diye niyet etmemekte doğru bir hareket değildir.

Kendi durumuzunu bir bilene sorarak sorgulamanız en doğrusudur size özel bir cevap almalısınız ki bir günah altına girmemiş olun. Çünkü durmunuz herkes için geçerli bir durum olmayabilir.

Eğer haliniz oruç tutmaya devam etmeye müsait değilse ve orucunuzu gün içinde açtıysanız ramazan sonrasında veya tuttuğunuz o günün dışında bir zamanda 1 gün kaza yapmak zorundayız. Eğer orucunuz nafile ise bozduğunuzda bir gün kaza ile bu hareketinizim borcundan kurtulabiliyorsunuz fakat yazdığımız gibi ramazan ayı orucunuzda size özel bir fetva almanızı öneriyoruz.

Biz kesinlikle size orucunuzu açabileceğinizi belirten bir cümle belirtmedik ama orucunuzu bozmak dışında bir olasılığınız kalmadığında bunun için bir hoca efendiye sual edip kefaletini öğrenip haliniz için bir cevap almanız doğru olacaktır.

Hastalık gibi durumlarda doktorlarında dediklerine güvenmemiz gerekebilir.

Kategorisi: Din

Şimdiye Kadar: 14 Cevap.

 1. fatma dedi ki:

  Sahursuzum oruç tutmak zorundamıyım? Günahı var mı, dayanamayıp bozarsam?

  • Soruya Cevap dedi ki:

   Fatma Hanım, bunun ile ilgili kesin bir cevap vermemekle birlikte eğer bozarsanız ramazan ayı sonrasında en kötü 1 gün(veya 61’de olabilir, bunun bir hocaefendi’ye sorulması gerekiyor. Sahur için geç mi yattınız, akşamda neyse kalkamazsam tutmam mı dediniz? v.b.) karşılık orucu tutmanız gerektiğini biliyoruz. Zaten sahur’a kalkmadan da sahur bereketinden yararlanmadan dahi oruç tutulabiliyor. Yazımızda da belirttiğimiz gibi gün içinde zor bir işte çalışmıyorsanız dayanmanızda fayda var çünkü ramazan ayı orucunu ramazan ayında tutmanın daha büyük sevabı var.

 2. mustafa dedi ki:

  Ben kaynakciyim ve gunesin altinda calismak zorundayim hem gunesin sicaklıgı hemde kaynagin sıcağindan dolayi cok susuyorum niyet ettim ama dayanamiyorum bozarsam kefareti ne olur

  • Selman dedi ki:

   Bir imama veya dinanetin fetva hattına danışabilirsiniz ama bozmak yerine o gün baştan tutmamaya çalışmalısınız. Çünkü bozmak bazı durumlarda 61 gün kefaret gerektirebilir.

 3. selim dedi ki:

  çok susadım boğazımkurudu su içebilirmiyim

 4. Muhammed dedi ki:

  Ben dayanamadım niyet de etmemiştim ve orucumu bozdum 61 gün tutmak zorunda miyim

 5. mehmet dedi ki:

  ben 14 yaşındayım yaklaşık 2 km güneşin altında yürüdüm boğazım çok kurudu su içsem günah olurmu

 6. Sarp dedi ki:

  Sahurdan sonra niyet etmemiştim daha doğrusu unutmuştum ve şuan boğazım çok kuru bozsam kefaret gerekir mi ?

Bir Cevap Yazın