Süper Genç

Permi, farklı alanlarda değişik anlamlarda kullanılsa da genel anlamda ingilizce kökenli ‘permit’ ve ‘permission’ sözcüklerinden gelerek izin manasına gelmektedir.

Permi’nin anlamları ;

  1. Yazılı olan izin belgesi,
  2. Tren Yolculuklarında Kullanılan Paso’ya denilir,
  3. İktisatta, İzin Belgesi anlamında kullanılmaktadır,
  4. Ticarette, İnsanlara dış ticaret için verilen izne permi veya permi hakkı

Permi yukarıdaki anlamlara gelmektedir.

İzin manasında kullanılan permi kelimesindeki izin veya izin hakkı; devletçe verilen bir belgeyi temsil eder. Bu izin herhangi bir ürün için olabilir.

Günümüzde ise bu hak en çok elektronik cihazlar için kullanılıyor. Yurtdışında yaşayan Türkler veya yurtdışına giden türkler orada ülkemizden daha ucuz fiyata buldukları cihazları getirme hakkına sahipler. Fakat cep telefonlarında durum biraz farklı yurtdışından Türkiye’ye dönen insalar 2 yılda sadece bir telefon getirme hakkına sahipler tabiiki birden çok getirebilirler ama bir pasaport ile iki yılda sadece 1 adet mobil cihaz kaydı yapmamıza izin veriliyor. Ülkemize döndüğümüzde kullandığımız pasaport ile en geç 30(yada 60) gün içerisinde pasaport kaydı yapan telefonculardan başka bir ülkeden aldığımız telefonumuza bu kaydı yapmalıyız; yoksa birkaç ay içerisinde telefonumuz kapanacak ve hiçbir hattı çalıştırmayacaktır.

Kategorisi: Sözlük

Bir Cevap Yazın