Süper Genç

Sivas Paşabahçe Çardak
Sivas Paşabahçe Mesire Alanı, Cumhuriyet Meydanından sadece altı kilometre uzaklıkta şehrin gürüntüsünden uzak, oldukça güzel tasarlanmış, bolca ağaç bulunan işletmesi ve arsası Sivas Belediyesine ait bir piknik alanıdır.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan son çalışmalar ile havanın güzel olduğu zamanlarda haftasonu şehir halkının piknik için en çok tercih ettiği yer olmuştur.

Bu mesire alanı aynı zamanda Paşa Fabrikası olarakta anılmaktadır. 2013 yılında yapılan peyzaj çalışmaları ile Orta Anadolu Bölgesi’ndeki en geniş piknik alanı ünvanına sahip. 388.000 metre kare bir alana kurulu olan Paşabahçe’nin aktif kullanım alanı 242.000 metre karedir.

Piknik için geldiğinizde çardaklara oturarak mangal dahi yapabiliyorsunuz; akşamları oturmak için çardaklarda lamba bulunuyor. Ayrıca elektrik prizi de mevcut. Toplamda 287 tane çardak bulunuyor.

Parkın girişinden 100 metre ileride bir izcilik tesisi bulunuyor. Bazı zamanlarda izciler parktan istifade ediyor ve alanın etrafında bulunan dağa tırmanabiliyorlar.

Mesire alanının neredeyse tamamını dolaşan yapay bir akarsu bulunuyor. Bu akarsulardan geçmeniz için güzel tasarlanmış onlarda küçük tahta köprü bulunuyor. Ayrıca büyük halatlarla duran bir köprü de mevcut. Bunların dışında oldukça hoş görülen küçük şelaleler de görebilirsiniz.

Sivas Paşabahçe Köprü
Sivas Paşabahçe Şelale

Çocuklar için birkaç noktada parklar bulunuyor. Bu parklarda neredeyse yok yok. Jeton ile çalışan oyuncaklar bile bulunmakta. Parkların yanında olmasa da 3 kişilik bank tazı, tahtadan yapılmış, sallanabileceğiniz salıncaklarıda bazı noktalarda bulabilmeniz mümkün. Futbol, Basketbol ve Voleybol sahalarını da unutmamak lazım.

Yemek yemek için birkaç özel işletme bulunsa da Belediyenin Kütük Ev’i de bulunuyor. Ve biz burayı tavsiye ediyoruz. Büyük köprüyü geçince hemen sağda. Birkaç noktada ise mangallık malzeme bile bulabileceğiniz büfeler mevcut.
Sivas Paşabahçe Kütük Ev

Alanın elektrik ihtiyacı orada bulunan Hidroelektrik Santrali ile sağlanıyor. 3 yıl kadar önce onarılıp yeniden kullanıma açılan santral sayesinde mevkiinin tamamı, çardakların lamba ve prizlerinin enerji ihtiyacı buradan alınıyor.

Girişte son yıllarda yaptırılan güzel tek katlı bir camii bulunuyor. Mesire alanının diğer ucunda ise bir mescit var.

Tuvaletlerde engelli vatandaşlarımız için yerler mevcut.

Çimenler için otomatik sulama bulunuyor ve alan oldukça güzel bir biçimde aydınlatılıyor. Ağaçlar genelde çam ağaçlarından oluşmakta.

Paşabahçe’de sizlerin güvenliği ve yardımı için Güvenlik Görevlileri de çalışıyor.

Son hali ile oldukça doğal ve yüksek derecede imkanlara sahip, ahşap temalı Paşabahçe Piknik Alanı’nda karşılaştığınız izlenimleri bizimle aşağıda bulunan yorum kutusu aradılığıyla paylaşabilirsiniz.

Yol Tarifi : Sivas Meydanından yola çıktığınızda Valiliğin solundan geçerek düz devam edip, Mevlana Caddesi boyunca ilerleyip, dönen Mevlana Figürü’nün bulunduğu kavşaktan sağa dönüyorsunuz.  200 metre kadar devam edip oradaki döner kavşaktan da sola dönüyor ve yolu 4-5 kilometre kadar devam ediyorsunuz. > İlk kavşaktan sağa döndükten sonra tabelaları takip edebilirsiniz. Sola döneceğiniz ikinci ve Paşa Fabrikası yoluna gireceğiniz kavşağın sağında ağaçlandırılmış bir park bulunuyor.

Telefon Numarası : 0 (346) 224 79 55 | Sivas Belediyesi : 444 58 44

Kategorisi: Sehir Rehberi

Bir Cevap Yazın