Süper Genç

İneklerden alınan süt ile aslında birçok ürün üretilebilmektedir. Ben sistemi anlatan kısa bir tabloyu aşağıda sizler için hazırladım. Tablonun altında ise bu aşamaların anlatımını yaptım.

 • Peynir
 • Yoğurt
  • Ayran
   • Çökelik(Çökelek)
  • Kaymak
  • Yağ

Sade sütten ilk aşamada peynir ve yoğurt yapılabilir. Yoğurttan ise ayran, kaymak ve yağ elde edilebilir. Her ne kadar peynir ile çökelek birbirine yakın gibi görünse de süt, yoğurt veya ayran haline getirilmeden çökelek elde edilemez.

Çökelek ve Tereyağ’da iki tür vardır. Sütten veya Yoğurt’tan yapılabilirler. Sütten yapılan çökelek makbul, yoğurt veya ayrandan yapılan tereyağ daha lezzetli olur.

Bu ürünler sütten insanların el gücü ile yapabileceği ürünlerdir. El ile yaparak kendileri tüketebilir veya satışını yapabilirler. Süt’ten yapılabilen şeyler bunlar ile tabiiki sınırlı değildir fabrikalar vasıtası ile dondurma, kakaolu süt, hazır krema gibi ürünler yapılabilmektedir. Evimizde ise birkaç aşama sonrasında sütlaç, güllaç, kremalı pasta ve tavukgöğsü gibi tatlılarımızda süt’e ihtiyacımız olur.

Süt, basit bir ürün gibi görünse de bizim bilmediğimiz yine de faydalarının çoğu keşfedilmiş çok yararlı bir besindir. Yukarıda yazdığım ürünler, tatlılar ve yiyeceklerin hepsi sütten üretilmekte. Bazı kalıplaşmış sözlerimize dahi girmiştir. Süt iç’te boyun uzasın, kemiklerin sertleşsin, dişlerin sağlamlaşsın gibi sözlerin çocuklara karşı kullanımı oldukça yaygındır.

Kategorisi: Soru - Cevap

Bir Cevap Yazın