Süper Genç

Twitter Tüm Tweetleri İndirme
Twitter’da tüm tweetlerinizi indirip bir kenarda saklamak istemez misiniz?

Bunun için geliştirilmiş uygulamalar olmakla beraber son birkaç aydır bu işlemi Twitter’ın üzerinden de yapabilirsiniz. Ben size hiçbir uygulama kullanmadan sadece Twitter üzerinden yapabileceğiniz bir işlemle anlatacağım.

Yukarıdaki hazırladığımız resimde görebileceğiniz gibi birkaç adımla yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi(Aşamalar Resimle Uyumludur.) :

 1. İlk olarak Twitter Anasayfasına gelin ve orada Ayarlar sayfasına geçin. Bunu kısayol tuşları olan ‘gs’ tuşlarına sırayla basarak yapabilirsiniz. Veya sağ üstten ayar simgesine tıklayıp açılan menü’de alttan ikinci sıradaki ‘Ayarlar’ yazısına tıklayın ve sayfaya gidin. Veya Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://twitter.com/settings/account linkine gidiniz.
 2. Bu sayfaya girdikten sonra sayfanın en aşağısında ‘Arşivini İste’ yazısına tıklayın.
 3. Size bir popup açarak : İsteğinizi Aldık! Arşivin hazır olduğunda sana e-posta ile bir bağlantı gönderilecektir. Bu biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı ol. şeklinde bir bildirim verir. Ve bulunduğunuz sayfadanda(sayfanın en üstünde) görebileceğin o hesabın bağlı olduğu e-mail adresine bir mail gönderirler.
 4. Orada yazıldığı üzere beklemenizi ister. O maili aldıktan sonra geri kalan işlemler çok kolay.
 5. Twitter Üyeliğinize giriş yapın  ve Mailde yazan ve ‘twitter.com/settings/account/tweet_export_download?t=’ ile başlayan linke gidin veya Şimdi Git butonuna tıklayın.
 6. Geldiğin ‘Twitter arşivin – Bu indirmenin hassas içeriğe sahip olduğunu unutma, bu yüzden paylaşmadan önce dikkatli ol.’ sayfasındaki İndir butonuna tıkla ve tweets.zip dosyanı indir ve üzerine gelip sağ tıklayıp klasöre çıkart deyin.
 7. Sonra o klasöre girip index.html dosyasına tıklayın. Artık herhangi bir internet tarayıcısından girebileceğiniz internet olmasa bile görebileceğiniz tweetlerinizin bulunduğu Twitter Arayüzlü offline bir arşive sahipsiniz.
 8. Oklar veya soldaki tarihler vasıtasıyla twettlerinizi görebilir ve bu tweetlerin gerçek linklerine gidebilir; favorilerinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca üstte ayarlar butonundan’Hesap ayrıntılarını görüntüle’ye tıkladığınızda : Bu arşivi indirindeye kadar kaç tweet attığınız, twitter üye numaranız ve üye olduğunuz tarihi görebilirsiniz.

* Eğer Tweetlerinizi tarayıcı değilde excel’de görüntülemek isterseniz, o dosyaların içindeki tweets.csv dosyasını açınız ama kesinlikle çok daha kullanışsız.

Ben bu istekte bulunan ve 5000’in üzerinde tweeti olan biri olarak bu indirme bağlantısını 40 saat sonra aldım. 20 Tweet’i olan bir hesapta ise 15 dakika sonra geldi. Tweetlerinizin çokluğuna ve eskiliğine göre bir sürede hazırlanıp gönderiliyor.

Mail gelmediğinde ; Ayarlardan arşivini isteme yerine tekrar geldiğinizde şu üç uyarıyı alabilirsiniz onlara göre yapmanız gereken şeyleri söyleyeceğim.

 1. Yakın zamanda bir indirme isteğinde bulundun. Başka bir istekte bulunmadan önce lütfen biraz bekle : Demek ki daha hazırlanmamış ; orada yazdığı gibi beklemelisin.
 2. İndirmen hazır. Eğer indirme bağlantını içeren e-postayı almadıysan, tekrar göndermek için yukarıya tıkla : Twitter üyeliğine bağlı Mailindeki Gelen Kutunu ve Gereksiz klasörünü kontrol et.
 3. İndirme talimatları için e-postanı kontrol et : Mail yeni gelmiş veya yeniden gönderilmesini istemişsin; maillerini kontrol et.

*Orada yazdığına göre gelmesi gerekiyor ama mail gelmiyor mu ? O zaman Twitter’dan mail almayı engellemiş olabilirsiniz. Engelli Mail Adresleri listenizi ve twitter mail ayarlarınızı kontrol ediniz.

Kategorisi: İnternet

Bir Cevap Yazın