Süper Genç

Tanınmayan Bir Uygulama
Bilgisayarınıza indirdiğiniz programları kurmaya veya açmaya çalıştığınızda karşınıza çıkan bu ekranda ne yapmanız gerektiğiniz biliyor musunuz? Biz size durumu açıklayalım sonrasında programı ister kurun ister kurmayın.Ekranda, “Windows SmartScreen tanınmayan bir uygulamanın başlamasını engelledi. Bu uygulamayı çalıştırmak kişisel bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye sokabilir.” hatasını aldığınızda; işletim sisteminiz size yüklemeyi yada açmayı denediğiniz programın güvenirliğinden emin olamadığını bildiriyor. Bu hatayı Windows 7 ve Windows 8  işletim sistemlerinde SmartScreen yüklü olan bilgisayarlarınızda alırsınız.

Eğer lisanslı ve güvenilir bir virüs programınız varsa ve bu ikazdan önce virüs programınız bu uygulamanın bilgisayarınızda istemediğiniz işlemler yapabileceğini bildirmediyse ve program bildiğiniz, önceden kullandığınız yahut size o anki işleminiz için zorunluluk gerektiriyorsa kurmanızı öneriyoruz. Fakat alternatifi var ve bu seçenekte böyle bir uyarı almıyorsanız alternatifi kullanmanız daha doğru olacaktır.

Bu uyarıyı aldığınız uygulamalar popüler programların portable (katılımsız) hallerinde içeriğine birtakım fonksiyonların eklenmiş olabilme ihtimalinden dolayı ve lisanslı (orjinal) formatı bulunduğu için karşınızda böyle bir ihtar çıkıyor.

Bu program, yapmak istediğiniz işlem için lazım ve tekrar lazım olmayacaksa işleminiz internetsiz şekilde hallolacaksa internete bağlı olmadan programda işinizi tamamladıktan sonra kişisel bilgisayarınızdan kaldırmanız daha güvenli olacaktır.

Bu uyarılarımızı anladıktan sonra yine de programı çalıştırmak istiyorsanız yukarıdaki resimde de anlatmak istediğimiz üzere ‘Ek Bilgi’ yazısına tıklayabilir ve sağ – alt tarafta açılan ‘Yine de çalıştır’ butonuna tıklayabilirsiniz.

‘Yine de Çalıştır’a tıkladığınızda karşınıza programın yayımcısı ve tam adı karşınıza çıkacaktır. Programın yayımcısı genelde bilinmez. Bu butona tıklamanıza rağmen uygulama çalışmıyorsa uygulamanın güvenirliğinden şüphe edebilirsiniz. Çünkü virüs programınız programın açılmasını önlemiş ya da program size sunduğu işlemi yapmıyor olabilir.

Bir Cevap Yazın