Süper Genç

WordPress, sildiğimiz yazı, sayfa ve yorumlar’da remove(tamamen kaldırma) işlemi uygulamaz aksine geri getirmemiz için bir nevi ‘recycle bin(geri dönüşüm kutusu)’na gönderir ve bizde yazılarımızı eğer geri gönüşüm yani çöp kutusun’dan da silmediysek ileride geri getirebiliriz.

Ama tabiiki çöp kutusunda bulunun yazılarımız’da veya istenmeyen veya çöp’te bulunana yorumlar’da veritabanımızda yer işgal eder.

Lakin kategori ve ettiketler’deki silme işlemlerinizde aynı yöntemin izlendiği söylenemez; sildiğiniz etiket veya kategori’de size onayınız için bir kere daha sorar ; yazı, sayfa veya yorumlarınızda yapmaz. Yani etiket ve kategori’lerinizi sildiyseniz eski yedeğinizi kurmanız dışında başka bir yöntemle geri getiremezsiniz. Veya kendiniz kategori’yi yeniden ekleyip yazıları’da eklemelisiniz.

WordPress Çöp için Yollar ;

Yazılar için : http://www.domaininiz.com/wp-admin/edit.php?post_status=trash&post_type=post

Yorumlar için : http://www.domaininiz.com/wp-admin/edit-comments.php?comment_status=trash

Sayfalar için : http://www.domaininiz.com/wp-admin/edit.php?post_status=trash&post_type=page

*Bu yollları sitenize uyarlamak için ‘domaininiz.com’ olan kısmı domain ve uzantısıyla değiştirip tarayıcınızız adres çubuğunuza yapıştırmanız yeterli. Ki zaten Yönetim Paneliniz yani ‘/wp-admin’ dizinindeyken Tüm Yazılar, Tüm Sayfalar ve Yorumlar sayfalarına girdiğinizde eğer çöpünüzde birşeyler varsa orada ‘Çöp (x)’ şeklinde görebilirsiniz.

____

WordPress Sistemi Çöp kutusundaki yazıları siz o yazı veya sayfayı çöp kutusuna gönderdikten otuz gün sonra otomatik olarak kalıcı şekilde siler. Siz hem orada birikmesin hemde ben uğraşmayayım derseniz aşağıdaki kodu tema’nın değil sitenin yani wordpress’in kurulu olduğu dizindeki config.php dosyasına ekleyerek istediğiniz kadar gün sonra sildirebilirsiniz. Ben aşağıdaki kodda x olarak yazılan yeri size bıraktım. İsterseniz 1 isterseniz 5 yapabilirsiniz.

1 define(‘EMPTY_TRASH_DAYS’, x );

Kategorisi: Wordpress

Şimdiye Kadar: 2 Cevap.

  1. Ev Dizayncısı dedi ki:

    hocam çok tşkederim yazıları geri getirebildim.

  2. misafir dedi ki:

    teşkr.

Bir Cevap Yazın