Süper Genç

Wordpress Eski Sürümler
WordPress’in çok nadir lazım olan fakat iyice düşünüldüğünde güzel ve kullanışlılığı anlaşılan bir özelliğide yazılarımızı her taslak olarak kaydet dediğimizde bu eski taslakları sürümler’e kaymetmesi. Bu bazı zamanlarda çok işe yarayıp önemli verilerimizi kurtarmamıza olanak sağlayan bir durum. Fakat ben hiç kullanmadım desem yeridir ; çok sık kullanıldığını da zannetmiyorum.

Bunları silmek isteyen arkadaşlarında benim gibi gözlerine çarptığını ve veritabanında yer kapladığını düşünmekten kaynaklandığını sanıyorum.

Bu sürümleri silmenin birkaç yöntemi var.

1 – Bu yöntem sizin bu işlemi en basit şekilde halletmenize olanak sağlayan bir yöntem. Bir eklenti aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmek. Eklentiler çok eski olduğu için yeni wordpress sürümleriyle desteklemeyebiliyor. Bu yüzden en yeni ve son sürümle uygun eklentiyi önereceğim. Fakat eklentimiz ingilizce. Buraya Tıklayarak Eklentiyi indirebilirsiniz. Halledecek kadar ingilizce bildiğinizi umuyorum.

2 – Bu ikinci yöntemimiz ise ; Web Hosting Yönetim Sisteminizden PhpMyAdmin’e bağlanmanız gerekiyor. Birkaç basit veritabanı sorgusuyla bu işlemi gerçekleştirebileceğiz. Kodlardanda anlayabileceğiniz gibi veritabanından birkaç tabloyu çekiyor ve yayınlanmayan, eski sürümleri siliyoruz. Öncelikle wordpress’in bulunduğu veritabanını seçiyor ve üst tarafta bulunan SQL menüsüne tıklayıp sorgu ekranına aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz. Yalnız kodda değiştirmeniz gereken bir kısım var; ben wordpress ön tablo adınızı bilmediğim için 3 kere XYZ_ yazdım bunu kendinize göre değiştirmelisiniz. Varsayılan tablo önadı : wp_ Kendim bu kodu çalıştırdım ve elde etmek istediğimi yaptım; eski sürümlerim silinmişti. Sizlerde de bir sorun çıkmayacaktır ama yine de bunun öncesinde bir yedek almanızı tavsiye ediyorum.

DELETE x, y, z
FROM XYZ_posts y
LEFT JOIN XYZ_term_relationships y ON (x.ID = y.object_id)
LEFT JOIN XYZ_postmeta z ON (x.ID = z.post_id)
WHERE x.post_type = 'revision'

* Burada ise ek bir ayar söyleyeceğim. Eğer bu sürümlerin hiç kaydedilmemesini isterseniz (Ki ben tavsiye etmiyorum; arada bir lazım olabiliyor)aşağıda vereceğim kodu WordPress'in kurulu olduğu dizindeki 'wp-config.php' dosyasının sonuna eklemeniz gerekiyor. Yine aynı şekilde wordpress tablo önadınızla(Ben XYZ yaptım siz kendinizinki ile değiştiriniz[Varsayılan : wp_]) sonrada bu kodu belirttiğim yere yapıştırın.

define('XYZ_POST_REVISIONS', false);
Kategorisi: Wordpress

Bir Cevap Yazın