Süper Genç

Yüklü Ses Aygıtı Yok
Windows Bilgisayarlar için sorun oluşturabilen bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Hoperlör veya Mikrofon sorununuz için aynı olan bu çözüm yeterli olacaktır. Burada gösterilen işlem ile mikrofon veya hoperlörünüzü devre dışı bırakmayı öğrenebilecek ve sorununuzu çözebileceksiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra sorunu çözmeniz en fazla iki dakikanızı alacak.

Yukarıdaki resimdeki adımlar ile anlatacağım maddeleri okuduktan sonra resmine bakarak demek istediğimizi tam anlayabilirsiniz.

 1. İlk olarak  ‘Denetim Masası > Ses .. ‘ kısmına veya arama kısmından ‘Ses Kartı Ayarları’ şeklinde bir arama yapınız.
 2. Eğer hoperlörde sorununuz varsa ‘Kayıttan Yürüt’ sekmesinde durun yok eğer mikrofonum çalışmıyor derseniz ‘Kayıt’ sekmesine geçmelisiniz.
 3. Üçüncü aşamada ise eğer orada hoperlör veya mikrofon simgeniz varsa işiniz daha kolay ama eğer orada simgeler yoksa bu 3. adımda o boş kısma sağ tıklayarak seçeneklerden ‘Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’ ve ‘Bağlantısı Kesilmiş Aygıtları Göster’ seçeneklerinin seçili olduğundan emin olun. *Eğer bu aygıtlarınızı etkisiz hale getirecekseniz bu işlemin tersini yaparak aygıtın üzerine sağ tıklayarak ‘Devre Dışı Bırak’a basınız.
 4. Sonraki aşamada simgesi ortaya çıkan aygıtın üzerine faremizin sağ tuşu tıklayarak ‘Etkinleştir’e tıklıyoruz. *Eğer bağlantısı kesilmiş ise kablosu çıkmıştır.
 5. Son aşamada ise oradaki Yeşil Tik işaretini görüyor ve bekliyoruz çünkü deneme yapacağız. Eğer sorun mikrofonunuzda ise mikrofon’a doğru konuşun sağ taraftaki seviye ibresinin yükseldiğini görün. Eğer hoperlörünüzde sorununuz varsa bir müzik veya video veyahut bilgisayarınızdan ses çıkaracak herhangi bir işlem yapın; aynı şekilde o seviye ibresi çalışıyorsa bu aynı zamanda sesin geldiğine işarettir; sorununuz düzelmiştir.

Bilgisayarınızı güle güle ve dikkatli kullanın.

Şimdiye Kadar: 116 Cevap.

 1. Emin dedi ki:

  Teşekkürler.

 2. Buse dedi ki:

  Maalesef benim olmuyor; sorun kayıtta ama yaptım ses driverınıda yükledim ama olmuyor.

 3. Sinem dedi ki:

  3. Aşamada ki ‘Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’e tıkladım ancak hiç bir şey çıkmadı. Ne yapmam gerekiyor?

  • Selman dedi ki:

   Sinem Hanım, aynen sizinde söylediğiniz gibi üçüncü aşamayı dikkatli şekilde okuyup işleminizi sürdürmelisiniz.
   Eğer mikrofon veya hoperlör görünmüyor ise oradaki boş alanda sağ tık yaparak devre dışı bırakılmış ve bağlantısı kesilmiş aygıtları göster seçeneklerini aktif hale getirmelisiniz.

   • Murat dedi ki:

    3.de 2 tanesinide işaretledim hiç bişey karşıma çıkmadı ??

    • Selman dedi ki:

     Cihazınız masaüstü bilgisayar ise herhangi bir ses aygıtı takmamışsınız demektir.
     Eğer takdıysanız; bağlantısı kesilmiş aygıtlarda görünmeli; görünmüyorsa girişleriniz bozuk demektir.

  • metehan dedi ki:

   benimde aynı hoparlör simgesi yok ama Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster ve Bağlantısı Kesilmiş Aygıtları Göster işaretli. Bilgisayarım asus açılırken en başta ses çıkıyor ama müzik vb birşey açtığımda ses gelmiyor.

   • Selman dedi ki:

    Playerların veya bilgisayarınızın sesi kapalı olabilir ama sanmıyorum.
    Hoperlörünüzü varsayılan olarak ayarladınız mı?

 4. Ahmet dedi ki:

  Benim bilgisayarım; laptop. Fark eder mi?

  • Selman dedi ki:

   İşletim Sistemleri aynı olduğu için herhangi bir farklılık söz konusu değil.
   Aslında bende bu makale’yi yazarken laptop’umdan bakarak yazdım.

 5. Ümitcan dedi ki:

  Benimde casper bilgisayarım var. Win 8 bilgisayar çöktü, bende format attm. Ama ses gelmiyor:( Yüklü ses çıkışı yok diyor. Hoparlor işaretinini orda realtek driver yükledim olmadı. Senin bu sitede yazdığın şeyi yaptım; olmadı. Yardım edin:(

  • Selman dedi ki:

   Elimizde bulunan cihazda windows 8 yüklü olmadığı ve bu makaleyi windows 7 için yazdığımızdan dolayı sorununuza çözüm olmayabilir.
   Öncelikle bilgisayarınızın markası hiç önemli değil sonuçta işletim sistemi windows.
   Sizin sorununuz en güncel DirectX® kurulumunu yapmanızı önerebilirim; bilgisayarınızı görüp incelemeden birşey söylemem doğru olmaz.
   Bu işlemden sonra sorununuz devam ederse bize ulaşın gerekirse bilgisayarınıza bağlanarak sorununuzu çözmeye çalışırız.

  • uur dedi ki:

   Denetim masası , sistem , aygıt yöneticisi yüklediğin realtek driver oralarda biyerlerdedir realtek drivere sağ tıkla güncelleştir de sorun çözülür 😀

 6. Ekim Su dedi ki:

  Bilgisayarımın sorunu yüklü ses aygıtı yok demesi, Ve bu dediklerinizi yapdıysam bile herhangi bir şey çıkmadı. Ayrıca hala yüklü ses aygıtı yok. Ses aygıtı yüklemeye çalıştıysam da olmadı. Ne yapabiliceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Selman dedi ki:

   Dilan Hanım, sorununuz ile ilgili tüm çözümler makale içerisinde bulunmaktadır.
   Eğer bilgisayarınız laptop ise makalede yazılanları harfiyen tekrar uygulamayı deneyebilirsiniz. Eğer çalışmaz ise servis’e gönderebilirsiniz.
   Fakat bilgisayarınız masaüstü bilgisayar ise harici takılan aparatların çalıştığına emin olun ve bağlantılarını doğru yapınız.

 7. Sude dedi ki:

  Yüklü ses aygıtı yok diyor. Burda yazanları yaptım ama olmuyor 🙁

  • Selman dedi ki:

   Sude Hanım, bu sorun genellikle bu şekilde çözümleniyor.
   Yapamadığını yazılan yorumlar çoğunlukla kadın okurlarımız tarafından geliyor ve genellikle yapamadık diyorlar.
   Bilgisayardan biraz anlayan biriyle burada yazan işlemleri tekrarlayın.
   Şimdiye kadar bu makale yardımıyla binlerce kişi bu sorunundan kurtuldu.
   Eğer bilgisayarınız masaüstü ise ek donanımları doğru bağladığınızdan emin olun.

   • ybkn dedi ki:

    Önerdiğiniz işlem sağ tıklayıp seçeneklere tik atmak, beyin ameliyatı değil. Beş yaşındaki KIZ ya da erkek çocuğunun da kolayca yapabileceği bir şey. Bu kadar insan olmadığını söylüyorsa demek ki çözüm bu değil. Ha binlerce kişi sizin sayenizde bu sorundan kurtulmuştu değil mi? Sorun kesin bizdedir.

    • Selman dedi ki:

     Yazım, 20.000’in üzerinde okundu; kayıtlara göre 7 kadar kişi bana sorununu bu yöntemle çözemediğini yazmış. ‘Yüklü Ses Aygıtı Yok’ diye bir hata alıyorsanız microsoft forumlarına bakarak benim yazımın ingilizcesine ulaşabilirsiniz. Eğer farklı bir hatanız varsa bu yazıdan sorununuza çözüm bulamayabilirsiniz aynı sorunda da bulamayabilirsiniz belki de driver’lerinizde sorun var. Mesela annemin bilgisayarında aynı sorun vardı çözemeyince recovery yapmak zorunda kaldım fakat yazıma eklemedim çünkü insanları formata yönlendirmek istemedim. Diğer yazılarımda bazen sorunu benim yazdığım çözüm ile çözemeyen ve farklı bir yöntem ile çözüme kavuşan kişiler sorun yaşayan arkadaşlar şu yolu kullanarak sorunlarına çözüm bulabilirler diye yorum yazıyorlar bende o arkadaşın ismiyle yazıma ekliyorum böylece herkes faydalanıyor. Bu sorun hakkında yazdığım yazıya çokca yorum aldım fakat bu yorumlar bazı kişilerde yaşanan sorunlara çözüm niteliğinde olmadı ; genellikle teşekkür veya işlemi yapamadıklarını yazdıklar. Hatta sorunu çözemeyen kişilerin yorumlarını onaylamamazlık ve cevaplamamazlık etmedim kendinizden biliyorsunuzdur. Bu arada sanırım sorun sizde; çalışan aleti bir şekilde bozmuşsunuz. Bu site forum olmadığı için belkide herkesle her zaman tek tek ilgilenemiyor olabilirim. Bir foruma konu açmayı deneyebilirsiniz. Bu arada önceden yazıyı çok kısa tutarak anlatmıştım herkes sizin gibi bilgisayarı çok kullanamadığı için yazıdan anlatmak istemediğimi anlamadı bende yazıyı adım adım herkesin anlayabileceği şekilde yeniden yazdım; tüm yazılarımıda bu sadelikte yazıyorum.
     İyi günler.

 8. erkan dedi ki:

  Selman arkadaşım teşekkür ederim. Ellerine sağlık

 9. Elizan dedi ki:

  Hay Allah razı olsun yaa. Bir saattir uğraşıyordum çok teşekkür ederim….

 10. Kemal dedi ki:

  Eyvallah, Allah razı olsun. Bununla bir haftadır uğraşıyordum.

 11. Sadık dedi ki:

  ‘Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’ ve ‘Bağlantısı Kesilmiş Aygıtları Göster’ seçenekleri seçili fakat hoparlör simgesi yok değiştiriyorum da gelmiyor şimdi ikisi de seçili ama simge yok mikrofonda sıkıntı yok simgesi de görünüyor kayıt sekmesinde, ama kayıttan yürüt sekmesinde hoparlör simgesi görünmüyor ne yapmam lazım.

  • Selman dedi ki:

   Eğer bilgisayarınız laptop ise bir sorun var demektir.
   Masaüstü ise kablolar çalışmıyor olabilir.
   Eğer bu sorunlar değilse ses kartı yazılımınız yüklü değildir.
   Bunun için en güncel DirectX® yüklemenizi öneririz.

 12. Kerem dedi ki:

  Benim sorum şu dedikleriniz uyguladıktan sonra streo girişi takılı değil ve hat karışımı kullanılamıyor diyor. Fakat kabloları taktığımda hoparlörden ses geliyor çıkardıktan sonra gidiyor. Mikrofon da kullandığım webcam’ın mikrofonu ve hoparlörünü gösteriyor.

  • Selman dedi ki:

   Kerem Bey,
   Sorunuzu tam olarak anlayamadım.
   Eğer çalışıyor ise sorun kalmamış demektir.
   Birde sorununuz hoperlör’de mi yoksa mikrofonda mı?
   Doğru girişlere taktığınıza emin misiniz?
   Mikrofon girişi penbe renkte olur ve kameranın sadece mikrofonunu tarakar kullanamayabilirsiniz; usb’sini de takmalısınız hatta driver yüklemesi gerekebilir.

 13. can dedi ki:

  3. aşamada devre dışı bırakılmiş ve bağlantısı kesilmiş aygitları göstere tıklıyorum ama microphone diye bir şey çıkmıyor gerce hiç bişey çıkmıyo

  • Selman dedi ki:

   Eğer masaüstü bir bilgisayarınız var ise bu seçenek mümkün.
   Dahili bir mikrofon bağlamalısınız; şimdiye kadar hiç bağlamamışsınız.
   Penbe girişi kullanarak bir mikrofon bağlayarak deneyin.
   Yoksa laptobunuz mu var?

 14. Eren dedi ki:

  Ben windows 7 kullanıyorum. Bağlı hoparlör veya kulaklık yok hatası veriyor. Laptop’un kendi hoperlörünü kullanıyorum. Başka bir hoparlör veya kulaklık taktığımda ise yüklü ses çıkış aygıtı yok diyor. Yardım edin lütfen.

  • Selman dedi ki:

   Eren Bey, yazımızdaki işlemleri uyguladınız mı?

   • Eren dedi ki:

    Evet, uyguladım fakat bir sonuç alamadım.
    Bilgisayar bağlantısı kurup yardım edebilirmisiniz?

    • Selman dedi ki:

     Bilgisayarınız laptop mu?

     • Eren dedi ki:

      İsterseniz fotoğrafları atabilirim. Bu arada üstte anlattığınızda kayıttan yürütme aygıtlarına geldiğimde zaten etkin gözüküyor, kapatıp açıorum yine aynı durumla karşılaşıyorum. Conexant programı kurulu bilgisayarı açınca sağ alt köşede program açık gözüküyor, sağ tıklayıp aç yani genişlet dediğimde ise program arayüzü açılıyor ve 1 saniye sonra program kapanıyor ayrıca sağ alt köşedeki simgesi de gidiyor.
      Ses simgesine tıkladığım zaman(üstünde çarpı işareti bulunuyor) ses çalma sorun giderici açılıyor. Bulunan sorunlarda ses aygıtı devre dışı düzeltilemedi diyor.
      Cihazım laptop yardımcı olur musunuz?

     • Selman dedi ki:

      Eren Bey,
      Sorununuzu büyük ölçüde anladım.
      Bu makale ses simgenizin üzerindeki çarpı işaretini kaybetmez fakat hoperlör taktığınızda aldığınız ‘Yüklü Ses Aygıtı bulunamadı.’ hatasını çözümleyebiliriz.
      Ama laptobunuzun dahili hoperlörünün çalışması daha önemli.
      Çarpı işaretini ve programı söylemeniz iyi oldu.
      Kim önerdi, nasıl yükledini bilmiyorum ama bahdettiğiniz programa bilgisayarınızda ihtiyacınız yok.
      Sizin ses kartınızın driverlarını yüklemeniz gerekiyor.
      Bu işlemin ardından bütün sorunlarınınz ortadan kalkacaktır.
      Birde benim yazıda gösterdiğim panelden kayıttan yürütme cihazlarının varsayılırlığını kontrol ediniz.
      İyi günler.

 15. Recep Anıl Kaya dedi ki:

  Lütfen yardım edin. Aynı sorunu yaşıyorum ama 2 yöntemide denedim. Driver’ı da güncel burda gösterilen yöntemi de yaptım. Ama hala ses aygıtını devredışı gösteriyor. Üstelik denemek istediğimde zaten etkin gösteriyor. Denemek için devre dışı bırakmak istedim onuda yapamıyorum.

  • Selman dedi ki:

   Sorununuz izinler ve yetkiler ile alakalı.
   Etkin ise çalışması gerekiyor zaten.
   Bilgisayarınızda güçlü bir virüs olabilir.
   Sorununuz başka bir şeyden kaynaklanıyor bu makale de yüklü ses aygıtı yok hatası alıyorsanız cevap bulabilirsiniz.

 16. Alican dedi ki:

  Merhaba benim bilgisayarımın işletim sistemi Windows 8. Görev çubuğunda ses simgesinin orda ‘x’ işareti var ve bağlı hapörlör veya kulaklık yok diyor. Benim şuan haporlörüm takılı haporlörüm iyi çalışıyor mu diye kontrol ettim evet iyi çalışıyor. Bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

  • Selman dedi ki:

   Bilgisayarınız eğer laptop ise dahili hoperlörünü devre dışı bırakmışsınız ama takılı hoperlörünüz çalışıyordur.

   • Alican dedi ki:

    Bilgisayarım, masaüstü bir bilgisayar.

    • Selman dedi ki:

     ‘X’ işaretinin çıkması laptoplarda hoperlörün devre dışı bırakmılmış olduğunu gösterir. Fakat masaüstü bilgisayarlarda neyi simgelediği hakkında bir bilgim yok. Yazımızda belirttiğimiz ayar yerine girip bir kontrol edebilir misiniz? Hiç devre dışıı bırakılmış veya bağlantısı kesilmiş aygıt var mı? Veya varsayılan hoperlörünüzü çıkarmış olabilirsiniz; yeni bir hoperlör almanızdan kaynaklı olabilir.

 17. Yusuf dedi ki:

  Çok sağolun, kaç saattir yapmaya çalışıyordum.

 18. samet dedi ki:

  ben 3. adımı yaptım ama sonra simge gelmedi… lütfen bi çözüm bulun yoksa kafayı yiyecem

  • Selman dedi ki:

   Cihazınız laptop ise devre dışı bırakılmış veya bağlantısı kesilmiş aygıtların olması gerekli.
   Eğer masaüstü ise bu; şimdiye kadar bir aygıt bağlamadığınızı veya girişlerinizin algılamasının bozuk olduğunu gösterir.

 19. gokhan dedi ki:

  selam bendede ayni sorun vae butun hepsini yapmama ragmen ses kartini yukledim format attim ama yinede hepsi calisiyo gozukuyo ama yinede ses gelmiyo

  • Selman dedi ki:

   Gökhan Bey, bu sorunun asıl çözümü bu şekildedir.
   Sorununuz ‘Yüklü Ses Aygıtı Yok’ değilse bu makaleden yardım alamayabilirsiniz.
   Yinede eğer laptopsa modelini verebilir misiniz?
   Birde bilgisayarınızda Realtek yüklü değilse önce bunu kurmayı deneyebilirsiniz; programın içinde herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur; sadece kurmanız yeterli.

 20. Furkan dedi ki:

  Selamun aleyküm. Ben 5 adımıda yaptım mikrofonumda takılı ama sadece orada “Yedek” diye bir aygıt çıktı. Mikrofon aygıtı çıkmadı onun çıkmasını yapabilirsen bana çok yardımcı olursun.

  • Selman dedi ki:

   Realtek uygulamasını yüklemenizi öneririm.
   Birde bilgisayarınızın ses driverlarını yüklediniz mi?

   • Furkan dedi ki:

    Realtek uygulamasını yükledim kurdum fakat gene çıkmadı ama ses driverlarını nerden yükliycez ?

    • Selman dedi ki:

     Bilgisayarınızı markasına göre o markanın internet sitesinden yükleyeceksiniz.
     Mesela ‘Asus Ses Kartı Driver’ diye aratabilirsiniz.

   • elvan dedi ki:

    merhaba benim de leptopumda ses sorunu var ses sadece kulaklik takinca ve dis hoparlor takinca var dahili hoparlorden ses gelmiyor dediklerinizi hepsini denedim format attik yine ayni driverleri yuklu realtek uygulamasinida yukledik yine ayni dahili hoparlor yanmis olabilir mi artik o aklima geliyor

 21. Musab dedi ki:

  Maalesef burada yazılanları defalarca harfiyyen denedim. yine sonuç alınamadı. windows7 kullanıyorum. normalde bilgisayarım ses dosyalarını çalıyordu. hiç bir problem yoktu. yeni program falan da yüklemedim. Bilgisayardan ses gelmez oldu. Laptop biraz eski aşırı ısınmaya bağlı olarak ses kartındaki hasar oluşmuş olabilir.

 22. C.sahin dedi ki:

  MRB BENIM BIR SORUNUM VAR . CASPER NOTEBOOK KULLANIYORUM. KULAKLIKLI MIKROON ALDIM. AMA NEYAZIKKI LAPTOPUMDA TEK GİRİŞ JAKI VAR. SES KAYIT YAPMAK ISTIYORUM YAPAMIYORUM NE YAPMAM GEREK ACIL YARDIM 🙁

  • Selman dedi ki:

   Laptobunuzun markası önemli değil.
   Bilgisayarınızda eğer tek giriş varsa ya mikrofonu destekleyen özelliği de vardır; ya da laptobun mikrofonunu kullanmanızı önerir.
   Yok kulaklıkta iki kablo, bilgisayarda tek giriş var derseniz; o zaman mecburen bilgisayarınızın dahili mikrofonunu kullanmalısınız.
   Ses kaydı yaparken bir sorun yaşamamanız lazım, şuanda deniyor ama yapamıyor musunuz?
   Ya da bilgisayarınızın mikrofonu mu bozuk?

 23. C.sahin dedi ki:

  bozuk olan bıyerı yok suan dahili mıkrofonundan verim alamıyorum az gıdıyor sesim .harıcı mıkrofon kullanmak kalıtelı kayıtlar yapmak ıstıyorum muzısyenım ben oyuzden .

 24. Özge dedi ki:

  Ben bilgisayarıma format attırmıştım. Şimdi kulaklık kullanamıyorum.
  Ses aygıtlarında sadece hoparlör gözüküyor.. Önceden hoparlör ve kulaklık görünürdü şimdi kulaklık yok. Devre dışı bırakılmış aygıtları göster’e de tıkladım yok. Ne yapmam lazım.

 25. ceylan dedi ki:

  ii günler benim bilgisarayım masaüstü bendede ses aygıtı yok diyor herseyi denedim ama olmuyor ses kartı yok kasanın içinde var ses kartı yardımcı olursanız sevinirim tesekkür ederim

  • Selman dedi ki:

   Bilgisayara se giriş(mikrofon) veya ses çıkış(hoperlör & kulaklık) takılı değilse bu hatayı almanız normal.
   Eğer takılı ise 3. adımı deneyin.

 26. kazım dedi ki:

  s.a bilgisayarın adı Samsung laptop Realtek yükledim bütün adımları denedim ama 1.adıma girmiyor ve ne yaptıysam aynı duruyorr ”x” işareti, ne yapmalıyım kulaklık falan taktım olmuyor 1 haftadır bütün sitelere girdim aynı lütfen yardımcı olun

  • Selman dedi ki:

   Aleyküm Selam, Kazım Bey,
   İşletim sisteminizi öğrenebilir miyim?
   Bir de bilgisayarı ne zaman aldınız, biliyorsanız modeli.

 27. kadir dedi ki:

  ses aygıtını yanlışlıkla sildim nasıl eski haline getire bilirim

 28. mehmet can dedi ki:

  meraba bnm lenovo z500üm var. dediğiniz herşeyi yaptım driverlar da yüklü sorun gözükmüyo orada ama .skype ve face gibi konuşma programlarında mikrofonunzda sorun var diyip kapatıyor

  • Selman dedi ki:

   Yazdığımız işlemler sonrasında ‘Yüklü Ses Aygıtı Yok’ şeklinde aldığınız hataları çözersiniz; mikrofonunuzda sorun var diyorsa bilgisayarınızda fiziksel bir aksaklık yaşanmış olabilir. Servise göndermeyi deneyebilirsiniz.

 29. faruk dedi ki:

  Laptop Kullanıyorum Birden Bire Ses Kesildi Sağ Altta Megafon Gibi Şeyde Yüklü Ses Aygıtı Yok Diyor nası yapcam Dediklerinizi Yaptım Kayıttan Yürütde Hiç Bir Şey Yok Sizin Seçenekleride bulamadım

  • Selman dedi ki:

   Açıkcası bizim yazdıklarımızı yaptıysanız konu hakkında yardımcı olamayacağız.
   Çünkü yazdıklarımız dışında bir yöntem bilmiyoruz.
   Kusura bakmayın ama yazdıklarımızı tekrar denemenizde fayda var.

 30. Batuhan dedi ki:

  Selamın aleyküm driver yüklü bağlantılarda bi problem yok 5+1 çalışıyor ancak haporlor bağlı değil gösteriyor bilgisayar herhangi bi eksik yok şu sorunu çöz sana helal olsun 5,6 saattir googledayım hala çözemedim

  • Selman dedi ki:

   Aleyküm Selam,
   Açıkcası orada olmadan bu sorunu çözemeyebilirim.
   Fakat anlattığınız üzere sorun kablo bağlantılarının yapılamaması gibi duruyor.
   Hoperlörü elektrik fişine bağlayıp açtıktan sonra hoperlörün kablosunu bilgisayarın yeşik renkli hoperlör girişine taktığınıza emin misiniz?
   Hoperlörünüzün kullanma klavuzunu takip etmenizi öneririm.

 31. muhammed dedi ki:

  her şeyi denedim fakat takılı deyil diyor.ama mikrofonda hiçbir sorun yok ve takılı

 32. Okan dedi ki:

  Selman bey öncelikle teşekkür ederim emeğiniz için ancak bende işe yaramadı, Kulaklık takınca çalışıyor ama hoparlörde ses yok, ışığı falan yanıyor. bir fikriniz var mı ? kulaklık çalışıyor.. ses simgesinde yüklü ses aygıtı yok yazıyor..sistem geri yükleme yapınca düzeldi ama yine bozuldu. dediklerinizi harfiyen yaptım ama olmuyor..sadece SPDIF yazan yer aktif edilebiliyor..saygılar.

  • Selman dedi ki:

   Kulaklık-Hoperlör(Ses Çıkışı) ile Mikrofon(Ses Girişi) yerlerini karıştırıyor olabilir misiniz?
   Birde hoperlörü telefonunuza takarak çalışıyor mu diye kontrol edebilir misiniz?

 33. demir dedi ki:

  teşekkürler, problemi çözdüm sayende

 34. dara dedi ki:

  o kadar site dolaştım.hep saçma sapan şeyler söylediler.Sizin sitede 5 dakikada çözdüm.Teşekkürler.

 35. sinsi dedi ki:

  sağ tık yaptığımda Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster i etkinleştiriyorum oraya hiç bir şey çıkmıyor.

 36. Batuhan dedi ki:

  Bilgisayarımın bir sorunu yoktu format attım o formattan sonra ses sorunu çıktı dediğiniz gibi yaptım hiç bir sey çıkmadı lütfen yardım edin çıldırcam

 37. Batuhan dedi ki:

  Evet şimdi yukledim

 38. Ahmet Tuğralp Dindi dedi ki:

  BEN ÇÖZDÜM, Bırakın şu adamı uydurup yazıyor.
  Windows 8.1 lenovo bilgisayarım var film izledim ikinci filmi açtım gomda ses yok windows ta açtım ses aygıtı yok dedi sorunun çözümüne gelince windows update den güncelleme yaptım 2mb güncellemeyi baya geç yaptı ama olsun bir anda bilgisayardan ses geldi bide böyle deneyin derim.

 39. uğur dedi ki:

  Benim bilgisayarımda bu sorun var ama yüklü aygıt gözükmüyor ses cihazlarında. O yüzden realtek falan indirmeyi denedim ama işe yaramadı. Bilgisayarım da laptop bu arada. Aygıt yöneticisinde de her şey normal gözüküyor. Sorun gidericiyi de denedim ama hiçbir zaman işe yaradığını görmedim. Sürümde Windows 10.

  • Selman dedi ki:

   Sorun giderici gerçekten de pek işe yaramaz çünkü genelde sorunları Microsoft’a gönderir ve bu hatanın farklı kişilerde yaşanmaması için güncelleme çıkarılır. Windows 10’a henüz geçmediğim için sorununuza çözüm sunamıyorum yakında geçinde o sürüm içinde sorunun çözümüne bakmayı düşünüyorum.

   • uğur dedi ki:

    1-Aygıt yöneticisine gir
    2-Sesin üzerine tıklayıp ”High Definition Audio CODEC”i sağ klik yap ve ”sürücü yazılımını güncelleştir”e bas
    3-”Sürücü yazılımını benim bilgisayarımdan seç”e bas ve altındaki ”benim seçmeme izin ver” butonuna bas
    4- ”High Definition Audio Aygıtı”na bas ama başı IDT ile başlayan değil , sadece ”High Definition Audio Aygıtı” olacak
    5- Bastıktan sonra ileriye bastığında uyarı mesajı verecek , önemseme ve evet diyerek devam et.
    Ben böyle çözdüm , Windows 10’u olupta çözemeyenlere böyle söyleyebilirsin. Yine teşekkür ederim.

 40. Ali dedi ki:

  Çok teşekkürer kardeşim tam 1 gündür bununla uğraşdım ama olmadı sayende sadece 1 dakika ayırarak yaptım.

 41. musa dedi ki:

  arkadaşlar 3.ncü çalışmayı yaptım kablolardada, girişlerdede hrewhangi bi sorun yok ama kayıt daygıtlarından devre dışı bırakılmış aygıtlarda , bağlantısı kesilmiş aygıtlarda çifti açık ama liste hala bomboş bi türlü olmuyor yardım edin….

 42. bora dedi ki:

  benim pc masaüstü yüklü ses aygıtı yok diyo kulaklık dogru yere takılı öncedende olmustu sorun ama cozmustum şimdi yine olmuyor yardım

  • Selman dedi ki:

   Hocam bildiğimiz üst kısımdaki yazıya yazdım. Görmeden etmeden birşey diyemem. İnternete yazdığımız yazıyla bu kadar oluyor.

 43. acemi dedi ki:

  win7 laptopta harici microfonla ses kayıt yapılıyor fakat dahili mic. çalışmıyor. yardımcı olur musunuz?

  • Selman dedi ki:

   Cihazınızın mikrofonunda bir arıza çıkmış olmalı.
   Eğer pasif duruma getirildi ise veya üstü tozlanıp kapandı ise sesi alamaz.
   Geçenlerde bir arkadaş kamera ile birlikte üzerine bant bantlamış sonra mikrofon çalışmıyor diye bize ulaşmıştı.

 44. selma dedi ki:

  aynı sorun benim leptopdada var ltfn yardım edin.

  • Selman dedi ki:

   Yazıdaki işlemleri yaptınız mı?

   • Adnan dedi ki:

    Bu soyledikleriniz “yuklu ses aygiti yok” meselesini cozmuyor. Bu konuda yardim beklentisi olan arkadaslar burada zaman kaybetmesin diye bunu yaziyorum.
    Ayni sorun ben de de var. Bir keresinde internette girmedigim site birakmadim ve sorunu cozdum. Ama o kadar cok sey yaptim ki nasil sorunu cozdugumu hatirlamiyorum. Hatiyladigim tek sey; senin bu soylediklerinin hicbirini yapmammistim!

 45. cesares dedi ki:

  Valla yazan eline sağlık kardeş biraz ufak bi değişik yöntem uyguladım ama mantıkta anlattığın gibiydi önce driveri güncelledim sonra devre dışı ya da kaldırılmış aygıttan çekirdek sürücüsü ile çözdüm sağol 😉

 46. nuri dedi ki:

  kardeş çokkk sağol vallahi ne uğraştımda yapaamdım bu sayfayı bulana kadar helal olsun sana kolay ve çok rahat anlatmışsınız bende rahatlıkla ve kolayca hallettım sorunumu

 47. Uğurcan dedi ki:

  Merhaba,dediklerinizi uyguladım ancak ‘devre dışı aygıtları göster ve bağlantısı kesilmiş aygıtları göster’ her ikisi de seçilmiş olduğu halde hiçbir aygıt görünmüyor. masaüstü, hoparlor takılı. en son xp’den windows 7’ye güncelledikten sonra ses çıkmamaya başladı. Köy okulu yardımlarınızı bekliyorum 🙂 çarpı işareti var ses ikonunda

Bir Cevap Yazın